Amazon Lojistik

Amazon.com.tr’de zaten satış yapıyor musun?
Amazon.com.tr’ye yeni misin?

Envanterin

Amazon’a Envanter Gönder
Envanterini lojistik merkezimize nasıl gönderdiğin, ürünlerinin satış ve gönderime ne kadar sürede hazır olacağını etkileyebilir. Envanterinin güvenli bir şekilde ulaştığından ve hızlı bir şekilde teslim alındığından emin olmana yardımcı olmak istiyoruz.
Gönderim oluşturma araçları
Gönderim oluşturma araçları
Amazon Lojistik envanterini online araçlar ile neredeyse gerçek zamanlı olarak yönetebilirsin. Amazon Lojistik’e dönüştürmek istediğin liste kayıtlarını (SKU'ları) tanımladıktan sonra, aşağıdaki yönergeleri kullanarak bir gönderi oluşturabilir. Envanterini, Seller Central üzerinden bir gönderi oluşturup, ürünlerini paketleyip göndererek Amazon depolarına ulaştırabilirsin. Gönderi oluşturmak için seçenekler şunlardır:
Kargo Oluşturma İş Akışı
Amazon Lojistik’e dönüştürebileceğin veya yenilemek istediğin küçük siparişler için idealdir.

Amazon Marketplace Web Hizmeti (MWS) Orta ve büyük hacimli gönderiler için ideadir. Amazon API'lerini kullanarak kendi envanter sistemlerinizi entegre edebilirsin. Lojistik merkezine gönderilen envanter incelenir ve teslimatı takip eden ilk üç iş günü içinde satışa sunulur.
Önemli! Lojistik Merkezine Gönderilen Kargo ile İlgili Sorunlar
Gönderilerinle ilgili sorunlar, kalite incelemesine ve gönderim oluşturma ve değiştirme yetkilerinin askıya alınmasına neden olabilir. Çoğu durumda, sunduğumuz örnekleri inceleyip, paylaşmış olduğumuz gereklilikleri kabul ettiğinde yetkilerin geri verilebilir. Fakat, sorunun güvenlik tehlikesi oluşturduğu veya deponun işleyişini önemli ölçüde etkilediği durumlarda, yetkilerin geri kazanılmasını sağlamak için ek eylemler gerekebilir. Ek olarak, gerekliliklere dair tekrarlanan hatalar yetkilerin tamamen kaldırılmasına neden olabilir.
Kısıtlanmış ürünleri tanımla
Kısıtlanmış ürünleri tanımla
Bazı ürünlerin Amazon lojistik merkezinde depolanmasına veya gönderilmesine izin verilmez. Sürecimize neyin uygun olduğunu ve olmadığını bilmek önemlidir. Kısıtlanmış ürünlerle ilgili Amazon politikalarını araştırman önerilir.

Aşağıdaki ürünler Amazon Lojistik programı kapsamında satılamaz:

Tehlikeli maddeler
Tehlikeli maddeler, yanıcı, basınçlı, aşındırıcı veya başka bir şekilde zararlı maddeler içerdiklerinden depolama, elleçleme veya taşıma sırasında sağlık, güvenlik, mülk veya çevre açısından risk oluşturabilecek maddeler veya malzemelerdir.

"Tehlikeli madde" terimi genellikle yüksek ölçüde aşındırıcı veya zehirli ürünler olarak düşünülse de aslında dizüstü bilgisayarlar, telefonlar, ev temizlik ürünleri ve hatta kozmetik ürünleri gibi, milyonlarca insanın her gün kullandığı tüketim ürünlerini de içerir. Amazon'un tehlikeli mal olarak düzenlemeye tabi olan veya zararlı olabilecek kimyasallar içeren ürünler hakkında bilgi toplaması son derece önemlidir. Böylece, bu ürünlerin elleçlenmesi, depolanması veya taşınması sırasında yaşanabilecek güvenlik kazalarının önüne geçilebilir.

Daha fazla bilgi için, bkz. Tehlikeli malları tanımlama kılavuzu


Amazon Lojistik için Yasaklanan Diğer Ürünler Bazı ürünler Amazon'da satılmaya uygun olabilir, ancak Amazon Lojistik için uygun olmayabilir. Amazon Lojistik için yasaklanmış olan ürünlerle ilgili daha fazla bilgi.

Önemli! Amazon Lojistik ürün hazırlık gereklilikleri, güvenlik gereklilikleri ve ürün kısıtlamalarına uyulmaması, lojistik merkezinde envanterin tesliminin reddedilmesine, masrafları tarafından karşılanmak üzerine iade edilmesine, lojistik merkezine yapılacak gelecek gönderilerin bloke edilmesine, ek hazırlık ücretlerine, satış yetkilerinin askıya alınması veya yasal para cezalarına neden olabilir
Ürünlerini nasıl doğru şekilde hazırlayabilir ve paketleyebilirsin?
Ürünlerini nasıl doğru şekilde hazırlayabilir ve paketleyebilirsin?
Amazon Lojistik’in, ürünlerin lojistik merkezine kabul edilmesi için uyulması gereken ürün hazırlık gereklilikleri bulunmaktadır. Ürünlerini Amazon'a güvenle göndermek için gereken uygun ambalajı belirlemek satıcının sorumluluğundadır.

Lojistik merkezine, Amazon Lojistik envanteri gönderirken paketlemede uyulması gereken genel şartlar aşağıda verilmiştir:
  • Amazon bu gerekliliklere uygun olmayan şekilde paketlenmiş herhangi bir ürünü iade etme hakkını saklı tutar: Tüm SKU ürünleri tek bir pakette tutulmalıdır, Amazon kapıda birden fazla parçanın montajını gerektiren ürünleri kabul etmemektedir.
  • Satıcı tarafından kullanılan her bir SKU kodu, tek bir benzersiz ürüne karşılık gelmelidir.
  • Tüm ürünler, sevk edilebilir her bir birimin dışına yerleştirilmiş, Amazon katalogunda kayıtlı olan ve ürünü tanımlayan, eşsiz taranabilir bir barkoda sahip olmalıdır. Barkod da okunabilir biçimde basılmalıdır. Ürünün dış yüzeyine düz, kolay erişilebilir ve taranabilir bir yere yerleştirilmelidir (bir köşe veya eğri etrafına veya bir dikişin üzerine yerleştirilmemelidir).
  • Tüm öğeler kolayca tanımlanabilmelidir. Ambalaj ilgili EAN, UPC veya ISBN barkoduna gibi tanımlayıcılara sahip bir etiket de taşımalıdır.
  • İzinsiz pazarlama materyalleri (örneğin, broşürler, fiyat etiketleri veya Amazon olmayan diğer etiketler) yasaktır. Amazon önceden fiyatlandırılmış etiket veya ürünleri kabul etmeyecektir.
  • Güvenlik: Bıçak gibi keskin nesnelerin kartonlara yanlışlıkla bırakılıp, Amazon çalışanları veya müşterilerinin yaralanmasına neden olmasını engellemek için, teslimatların paketlenmesi ve dağıtımında güvenlik bıçaklarını kullanman gerekir.
  • Keskin / Tehlikeli veya Hasar Eğilimli Maddeler: Amazon, tedarik süreci boyunca ürünün bütünlüğünü korumak için ek koruyucu ambalajlamaya ihtiyaç duyan ürünleri belirtme hakkını saklı tutar. Toza, kire veya neme duyarlı ürünler şeffaf polietilen torbalarla korunmalıdır.
  • Darbeye duyarlı ürünler (örneğin sabit sürücüler): Darbeye duyarlı ürünler, koruyucu malzemede (hava kabarcıklı naylon gibi) ayrı ayrı paketlenmelidir.
Not: Amazon Lojistik ürünlerin satın alındığında, ürün alıcıya, gönderdiğin orijinal ambalajlarında ve Amazon markalı bir kutunun içinde gönderilir. Hasar görmemesi için ürünlerinin güvenli bir şekilde paketlendiğinden emin olmalısın.

Ürünün nasıl hazırlanacağına dair ek yönlendirmeler için, lütfen Paketleme ve Hazırlama Gerekliliklerimizi incele
Etiket seçeneklerini seç
Etiket seçeneklerini seç
Ürünlerini kendin etiketlemeyi seçersen, ürünleri lojistik merkezlerinde hızlı ve doğru bir şekilde alabilmemiz için bazı etiket gerekliliklerimiz olduğunu bilmelisin. Ürünlerin lojistik merkezine kabul edilebilmesi için, Amazon Lojistik etiketlerine sahip olmalıdır. Bunun için gerekli etiketleme filtresini seçerek, planınızda etiket gerektiren ürünleri görebilirsin. Etiket gerektiren ürünler için, ürünün her bir birimine bir etiket yapıştırman ve etiketin mevcut barkodları kapsaması gerekir.
Amazon Lojistik Etiket Hizmeti
Ürünleri kendin etiketlemek istemiyorsan, işi yapmak için Amazon Lojistik Etiket Hizmeti'ne kaydolma seçeneğin de mevcuttur.

Amazon Lojistik Hazırlık Hizmeti
Ürünlerini kendin hazırlamayı tercih etmez isen, birim ücret karşılığında sunduğumuz hazırlık hizmetlerinden de faydalanabilirsin.
Kargo özetini önizle, hazırla ve görüntüle
Kargo özetini önizle, hazırla ve görüntüle
Kargo Önizleme: Bu sayfada son gönderi planını inceleyebilir ve onaylayabilirsin.

Kargoyu Hazırla: Bu sayfa, gönderilerinizin her birini oluşturma sürecinde sana yol gösterecektir. Bir gönderiyi tamamlamak için gereken adımlar, küçük paket teslimatını veya parsiyel kamyon yükü teslimatı seçmene bağlı olarak değişebilir.

Özeti Görüntüle: Bu sayfada gönderinizin içeriğini inceleyebilirsin. Özet sayfası, gönderilerini izlemek için birincil varış noktandır. Ürünlerini ve miktarlarını incelemeye ek olarak, gönderilerini (varsa) izleyebilir ve ürünlerinin lojistik merkezindeki ilerlemelerini izleyebilirsin.

Gönderinle ilgili sorunlar varsa, Özet Görüntüle sayfasında ve Kargo Kuyruğu sekmesinde bildirilecektir.
Ürünlerini Amazon Lojistik Merkezine gönder
Ürünlerini Amazon Lojistik Merkezine gönder
Ürününü Lojistik Merkezine göndermek için birlikte çalışmak istediğin taşıyıcı firmayı seç

Nakliye ücretleri, paketlerin boyutlarına ve ağırlığına, gönderinin gönderildiği adrese ve teslim edilecek lokasyona bağlıdır. Amazon veya taşıyıcı paketin gerçek ağırlık ve / veya boyutlarının senin tarafından verilen ağırlık ve / veya boyutlardan farklı olduğunu tespit ederse, bu ücretlerin tahmini maliyeti uyarlamaya tabidir.
Kargoyu Takip Et
Kargoyu Takip Et
Lojistik merkezine gönderilen tüm gönderiler için takip veya konşimento numaralarını vermen önemlidir. Takip bilgileri, ürünlerinizi tedarik merkezinde teslim almak için esaslı unsurlardan biridir. Lütfen online gönderini hazırlarken bu bilgileri girdiğinden emin ol. Kargo Kuyruğunu izlerken, planlarını takip edebilirsin.

Lütfen gönderilerin lojistik merkezlerine ulaştıktan sonra tam olarak teslim alınması için 72 saate kadar bekle. Bu süreden sonra gönderilerin teslim alınmadıysa, konuyu araştırmak için Satıcı Destek Ekibi ile iletişime geçebilirsin.
Amazon.com.tr’de zaten satış yapıyor musun?
Amazon.com.tr’ye yeni misin?