Hemen şimdi bir satıcı hesabı aç

Amazon satıcıları arasına sen de katıl

Erken kayıt ol, sınırlı süre geçerli fırsattan faydalan

Sıkça Sorulan Sorular

Genel

Amazon'da Satış (Sell on Amazon), satıcıların ürünlerini ve envanterini Amazon’da satmalarını sağlayan bir programdır.

Geçerli bir şirket sicil numarası, Türkiye vergi numarası, e-posta hesabı, banka hesabı ve kredi kartı kullanan herhangi bir şirket Amazon’da satış yapabilir. Şahıs şirketi sahiplerinin T.C. kimlik numaralarının yanı sıra vergi levhalarında yazan şirket vergi numaralarını da yazmaları gerekmektedir.

Kredi kartı, Satıcı hesap bakiyen yeterli olmadığı zamanlarda Amazon satış ücretlerini tahsil etmek için kullanılır.

Aşağıdaki kategorilerde ürünlerini satabilirsin: Bilgisayar, Bebek Ürünleri, Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar, Ev ve Mutfak Ürünleri, Ev Eğlence Sistemleri, Ev Gereçleri ve Dekorasyon, Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık Ürünleri, Kitap, Kişisel Bakım Aletleri, Ofis Ürünleri, Oyun Konsolları ve Oyunları, Oyuncak & Çocuk Oyunları, Spor ve Outdoor Ürünleri, Telefon ve Aksesuarları

Bebek Ürünleri, Kişisel Bakım Aletleri ve Oyuncak & Çocuk Oyunları kategorilerinde kalite standartlarının sağlanması, müşteri memnuniyetinin artması ve müşteri güvenliği için bazı ürünlerin satışına başlamadan önce onay alman gerekebilir. Detaylı bilgi için Kategoriler sekmesine göz at.

Amazon.com.tr'de sadece yeni (kullanılmamış) ürünler satabilirsin. İkinci el, kullanılmış, yenilenmiş, el yapımı ve koleksiyon ürünleri şu an için Amazon.com.tr’de satamazsın.

Ayrıca yasa dışı ürünleri, yasa dışı olarak pazarlanan ürünleri veya Amazon politikası tarafından yasaklanan ürünleri de satamazsın. Bunlardan bazıları; reçeteli ilaçlar, yasadışı uyuşturucular, silahlar, mühimmat ve tütün ürünleridir.

Daha fazla bilgi için buraya tıkla.

Kayıt & Hesap Açma

Hesap açmak için aşağıdaki bilgileri sağlaman gerekecek:

1. Kredi Kartı:

Geçerli ve süresi dolmamış bir kredi kartı.

2. Telefon Numarası:

Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası

3. Firma Kayıt Bilgileri:

 • İşletme bilgisi: İşletme türünü, şirket sicil numarasını ve şirket vergi numarası
 • Adres: Kayıtlı iş adresi bilgisi

4. Birincil İrtibat Kişi Bilgileri:

Birincil irtibat kişisi, ya hesap sahibinin kendisidir (kayıtlı satıcı) ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon'da satıştan sorumlu kişidir. (Hesap sahibinin adına kayıt bilgilerini sağlar. Amazon hesabına erişimi vardır. Ödemeler ve iadeler gibi işlemleri başlatır.) Birincil irtibat kişisinin yaptığı işlemler hesap sahibince yapılmış sayılır.

Sağlaman gerekenler:

 • Kimlik bilgilerin (geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi kullanabilirsin)
 • Doğum tarihi ve doğum yerin
 • Cep telefonu numaran

5. Banka Hesap Bilgileri

Kayıt işlemini tamamlamak için banka hesap bilgilerini (TL hesabı) sağlamalısın. Bu hesap, satışlarından elde edilen geliri alman için kullanılacak.

Ürünlerini listelemek için Web tabanlı arayüzümüzü veya toplu listeleme araçlarımızı kullanabilirsin. Ürünlerinin zaten Amazon kataloğunda mevcut olup olmamasına göre senden istenen bilgiler ve yükleme şeklin değişir.

Ürünlerin zaten Amazon kataloğunda mevcutsa:

Web tabanlı arayüzümüzü kullanarak ürünlerini tek tek kolayca listeleyebilirsin. Sadece ürün fiyatını ve stok miktarını girmen yeterli. Alternatif olarak, birden çok ürünü hızlı bir şekilde listelemeni sağlayan toplu listeleme araçlarımızı kullanabilirsin. Toplu yükleme araçlarını kullanırken, her ürün için EAN, ISBN veya UPC (EÜK) kodunu sağlaman gerekecek.

Ürünlerin Amazon kataloğunda mevcut değilse:

Ürünlerini listelemek için Web tabanlı arayüzümüzü veya toplu listeleme araçlarımızı kullanabilirsin. Kataloğumuzda yer almayan ürünleri listelemek için her bir ürün için aşağıdaki bilgileri sağlaman gerekecek:

 • EAN, UPC (EÜK), veya ISBN kodu
 • Ürün adı
 • Ürün tanımı
 • Ürün resmi
 • Fiyat
 • Stok bilgin

Bazı ürün kategorilerinde ek bilgiler de girmen gerekebilir.

 

Ücretlendirme

Amazon.com.tr ücret yapısında 2 ana bileşen vardır:

Aylık Üyelik Bedeli + Satış Hizmet Bedeli

1) Aylık Üyelik Bedeli

 • Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL’dir.  Profesyonel Satıcı olarak, Amazon'un e-ticaret teknolojisinin avantajlarına erişirsin.
 • Hemen şimdi hesap aç ve aylık 99 TL üyelik ücreti yerine sadece 0 TL öde
 • Bu promosyon, erken kayıt olan satıcılar için ve limitli bir süre geçerlidir.

2) Satış Hizmet Bedeli

 • Satıcılar sattıkları her ürün için, kategoriye göre değişen oranlarda bir satış hizmet bedeli öder. 
 • Satış hizmet bedeli, toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan bir yüzdedir (%).
 • Toplam satış fiyatı, müşteri tarafından ödenen toplam tutardır. (Ürün fiyatı, kargo, varsa hediye paketleme masrafları da dahil, müşteri tarafından ödenen toplam tutar)

Amazon.com.tr Profesyonel Satış Planı aylık üyelik bedeli 99 TL'dir. Ancak erken kayıt olan satıcılar, limitli bir süre geçerli olan promosyondan faydalanmış olur ve aylık üyelik bedelini ödemezler. Bu promosyon, yalnızca amazon.com.tr'de açılan yeni satıcı hesapları için geçerlidir. Satıcıların promosyondan faydalanmak için yapmaları gereken ek bir şey yoktur. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar otomatik olarak promosyondan faydalanmış olur. Promosyon süresince satıcılar 99TL aylık üyelik bedelini ödemezler. Ancak kategoriye göre değişen oranlardaki satış hizmet bedelini öderler. Amazon, en az 3 ay önceden haber vermek koşulu ile, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.

Evet, hesap açmak için uzun vadeli taahhüt gerekmiyor, istediğin zaman hesabını kapatabilirsin. Satıcı hesabın aracılığıyla bizimle iletişime geçmen yeterli. 

Amazon hesabına ilk ödeme, kayıt olduktan 14 gün sonra yapılır. Takip eden süreçte ödemelerini 14 günlük periyotlar halinde alırsın. Transfer gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde para hesabına geçer.

Ödemenin gerçekleşmesi için:

 • Amazon hesabının sıfırın altında olmaması gerekiyor. Komisyon oranları, işlem bedelleri, para iadeleri, müşteri şikayetleri hesabının durumunu etkileyebilir.
 • Satıcı hesabındaki banka bilgileri kısmının dolu olması gerekir.

Müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sunabilmek için Amazon’da standart teslimat ücretsizdir. Satıcılar, müşterilerin siparişlerini standart gönderim ile ücretsiz olarak sağlar.  Hızlandırılmış teslimat hizmeti sunan satıcılar, bu hizmeti satın almak isteyen müşterilerden ek ücret tahsis edebilir. 

Satıcılar, müşterilerin siparişlerini kendi anlaşmalı oldukları kargo şirketleri ile gönderir. Amazon’un satıcıların kargo şirketi tercihi üzerinde bir yönlendirmesi yoktur.

Hizmetler

Satıcı Merkezi (Seller Central), Amazon hesabınla ilgili her türlü işlemi yapabileceğin online arayüzdür. Sattığın ürünlerle ilgili bilgiler ekleyebilir, envanterini güncelleyebilir, siparişlerini ve ödemelerini yönetebilir ve satış performansını ölçebileceğin araçlara erişebilirsin.

Hesabını yönetmek, evanterini güncellemek, ürün özellikleri eklemek, müşteriler ile iletişime geçmek, siparişlerini ve ödemelerini takip etmek için Satıcı Merkezi’ni kullanabilirsin. 

Sipariş aldığında, Amazon sana email gönderir. Ayrıca Satıcı Merkezi (Seller Central) ana sayfasında da bekleyen siparişlerini görebilirsin. Hangi durumlarda Amazon’dan email almak istediğini, hesap ayarları altında bildirim tercihleri alanında düzenleyebilirsin.

Siparişlerini yönetmek için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Web tabanlı arayüzünü (Satıcı Merkezi) kullanabilir ya da müşteri ve sipariş bilgilerini içeren günlük sipariş raporunu bilgisayarına indirebilirsin. İstersen Amazon Marketplace Web Service çözümlerini kullanarak kendi sipariş sistemlerinle de entegrasyon sağlayabilirsin.

Evet, Amazon ödeme dolandırıcılığından koruma hizmeti, hileli siparişlerin engellenmesini sağlamaktadır.

A’dan Z’ye Garanti, müşterinin ürünü hiç teslim almadığı ya da verdiği siparişten farklı bir ürün gönderildiği durumları çözümlemek için tasarlanmıştır. Bir sorun yaşandığında, müşterilerden ilk olarak satıcı ile iletişime geçmelerini istiyoruz. Eğer satıcı problemi çözemezse, müşteri A’dan Z’ye Garanti talebi açabilir. Amazon.com.tr böyle bir talep aldığında, satıcıya talebin detaylarını içeren bir email gönderir ve sipariş ve tedarik ile ilgili bilgileri paylaşmasını talep eder. Ardından Amazon.com.tr bu talebin ne şekilde çözümleneceğini belirler. Bazı durumlarda satıcının üstleneceği şekilde müşteriye para iadesi de gerçekleştirilebilir.

Amazon’un en önemli özelliklerinden birisi, Amazon’da bir ürünün farklı satıcılar tarafından aynı ürün sayfasında satılabilmesidir. Eger bir ürün birden fazla satıcı tarafından satılıyorsa, satıcılar Satın Alma Butonu’nda yer alabilmek icin birbiriyle rekabet ederler. Satın Alma Butonu ürün detay sayfasında yer alır. Satın Alma Butonu ile müşteriler sepete ürün ekler ve satın alma sürecini başlatır.

Satıcının Satın Alma Butonu için rekabete girebilmesi, satıcının performansına dayalı kriterlerle belirlenir. Satın Alma Butonu’nu kazanabilmek icin satıcının sürekli yüksek müşteri deneyimi sağlaması gerekmektedir. Satın Alma Butonu kriterlerini sağlayan ama Satın Alma Butonu’nu kazanamayan ürünler, “Daha fazla satın alma seçenekleri” bölümünde yer alır.

Amazon hiçbir zaman ürününün Satın Alma Butonu’nu kazanacağını veya “Daha fazla satın alma seçenekleri” bölümünde yer alacağını garanti etmez.

Evet, müşteriler ürünlere yorum bırakabilir. Olumlu yorum sayısı Amazon’daki başarın için çok önemlidir.

 • Yüksek olumlu yorum sayısı müşterilerin satıcıya olan güvenini artırır. Satıcı ve ürün yorumları, ürün detay sayfasında gözükür ve müşterilerin ilk baktığı bilgiler arasındadır.
 • Müşteriler yüksek puanlı satıcılardan ürün satın almayı daha fazla tercih eder.
 • Yüksek puan, satıcı performansını belirlemek ve Satın Alma Butonu’nu kazanman için önemli bir kriterdir.

Amazon.com.tr’de müşteriler sadece kredi kartı ve banka kartı ile alışveriş yapabilecekler. Bazı ürünler için taksitli satın alma seçeneği de yer alacak. Kapıda ödeme gibi farklı ödeme metodları ile alışveriş yapılamayacak.

Amazon’da satış yapmak konusunda hala soruların mı var? Bize Ulaş. Ekibimiz en kısa sürede seninle iletişime geçecek.

Sınırlı Süre Geçerli Promosyon

Amazon'da satış mı yapmak istiyorsun?

Hemen şimdi bir hesap aç, sınırlı bir süre geçerli promosyondan faydalan. Şimdi bir hesap açarak, hem Amazon.com.tr'de satış yapacak ilk satıcılardan biri ol, hem de erken kaydolan satıcılar arasına girerek aylık 99TL üyelik ücretini ödeme.

Acele et! Bu promosyon kısa bir süre geçerli olup, sadece erken kayıt olan satıcılar için geçerlidir.

Koşullar:

Promosyon, yalnızca amazon.com.tr'de açılan yeni satıcı hesapları için geçerlidir. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar otomatik olarak promosyondan faydalanmış olur. Promosyon süresince satıcılar 99TL aylık üyelik bedelini ödemezler. Ancak kategoriye göre değişen oranlardaki satış hizmet bedelini öderler. Bu promosyon limitli bir süre geçerli olup, erken kayıt olan satıcılar içindir. Amazon, en az 3 ay önceden haber vermek koşulu ile, promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını saklı tutar.

 

Create Your International Listings

Check this box, if you want to sell your products on all five Amazon European marketplaces (Amazon.co.uk, Amazon.de, Amazon.fr, Amazon.it and Amazon.es) and get access to millions of additional buyers. You can sell on all these marketplaces without additional subscription fees. After registration, you only need to create listings in your home marketplace and eligible listings will automatically be re-created in the remaining four marketplaces via our “Build international listings” tool. Please read up all the details on international selling here. We will also email them to you once you register.
If you do not check the "Sell on 5 European marketplaces" box now, you can still start selling internationally at any time. 

Untick, if you wish to sell on Amazon.co.uk only.

Hesap açmak için neye ihtiyacın olacak?

1. Kredi Kartı

Geçerli, süresi dolmamış bir kredi kartına ihtiyacın olacak. Uluslararası kullanıma açık kredi kartlarını kabul ediyoruz.

2. Telefon Numarası

Ülke koduyla birlikte geçerli bir telefon numarası sağlaman istenecek

3. Firma Kayıt Bilgileri

 • İşletme bilgisi: İşletme türünü, şirket sicil numarasını ve şirket kayıt tarihini belirtmen gerekecek

 • Adres: Kayıtlı iş adresine de ihtiyacımız olacak.

4. Birincil İrtibat Kişi Bilgileri

Birincil irtibat kişisi, ya hesap sahibinin kendisidir (kayıtlı satıcı) ya da hesap sahibinin adına şirket içinde Amazon'da satıştan sorumlu kişidir. (Hesap sahibinin adına kayıt bilgilerini sağlar, Amazon hesabına erişimi vardır ve ödemeler ve iadeler gibi işlemleri başlatır.) Birincil irtibat kişisinin yaptığı işlemler hesap sahibince yapılmış sayılır.

Sağlaman gerekenler:

 • Kimlik bilgilerin (geçerli bir pasaport veya kimlik belgesi kullanabilirsin)

 • Doğum tarihi ve doğum yerin

 • Cep telefonu numaran

5. Banka Hesap Bilgileri

Kayıt işlemini tamamlamak için banka hesap bilgilerini sağlamalısın. Bu hesap, satışlarından elde edilen geliri alman için kullanılacak.

Amazon.com.tr'de aşağıdaki kategorilerde satış yapabilirsin:

 • Bilgisayar

 • Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar

 • Ev ve Bahçe Ürünleri

 • Ev Eğlence Sistemleri

 • Ev Gereçleri ve Dekorasyon

 • Fotograf Makinesi & Fotoğrafçılık Ürünleri

 • Kitap

 • Mutfak Ürünleri
 • Ofis Ürünleri

 • Oyun ve Oyun Konsolları

 • Spor Ürünleri

 • Telefon

Satış öncesi onay gerekebilen kategoriler*

 • Bebek Ürünleri

 • Kişisel Bakım Aletleri
 • Oyuncak & Çocuk Oyunları

*Amazon müşterilerinin güvenle alışveriş yapmalarını istiyoruz. Bu yüzden; kalite standartlarının sağlanması, müşteri memnuniyetinin artması ve müşteri güvenliği için bazı kategorilerdeki bazı ürünler için Amazon.com.tr'de satışa başlamadan önce onay alman gerekebilir. Onay isteğinde bulunmak için Satıcı hesabınızdaki Satıcı Destek Hattı'na ulaşabilirsin.

Pricing details

Monthly subscription fee

As a professional Seller, you pay £25 per month, no matter how much your sales volumes are.

Referral Fee

In addition to the monthly subscription fee, Sellers pay a referral fee on each item sold. This fee depends on the category the item belongs to and it will be charged on the total sum paid for the item by the buyer, including all applicable taxes and customs fees. Items in some categories have a per-item minimum referral fee as listed below (i.e., sellers pay the greater of the referral fee or the per-item minimum referral fee).

 • For media products (books, music, video, DVD), Amazon deducts the applicable referral fee percentage calculated on the item price, excluding shipping fees.

 • For non-media products, we deduct the greater of the applicable referral fee percentage or applicable per-item minimum referral fee calculated on the total sales price (the total amount paid by the buyer including the item price and any shipping or gift wrap charges).

Amazon deducts the greater of the applicable referral fee percentage or applicable per-item minimum referral fee.

Categories

  Referral Fee on amazon.co.uk

Applicable Minimum Referral Fee (applied on a per-item basis unless otherwise noted)

Amazon Device Accessories

45%

£0.40

Beer, Wine & Spirits1

10%**

 -

Books, Music, Videos, DVDs

15%

 -

Car & Motorbike

15%

£0.40

Computers

7%

£0.40

Computer Accessories1

12%*

£0.40

Consumer Electronics

7%

£0.40

DIY & Tools

12%

£0.40

Electronic Accessories1

12%

£0.40

Food Service

15%

£0.40

Grocery1

15%

 -

Industrial Electrical Supplies

12%

£0.40

Jewellery1

25%

£1.25

Large Appliances

7%

£0.40

Material Handling

12%

£0.40

Metalworking

12%

£0.40

Musical Instruments & DJ

12%

£0.40

Software

15%

 -

Sports & Outdoors

15%

£0.40

Tyres

10%

£0.40

Video Games

15%

 -

Video Games Consoles

8%

 -

Watches1

15%

£1.25

Everything else

15%

£0.40

1Some categories require approval before selling on Amazon.co.uk. Contact Seller Support in your Seller Central account to request approval.
*Prior to October 9, 2014 the £0.50 per item minimum referral fee for Electronics Accessories / Computer Accessories products only applied to sellers on the Professional selling plan. Effective October 9, 2014, the £0.50 per item minimum referral fee for Electronics Accessories / Computer Accessories products was lowered to £0.40, and it also applies to sellers on an Individual selling plan.

** Promotion running up to and including 30 Nov 2017 and reducing the referral fee for Beer and Wine and from 12% to 10%.

Variable Closing Fee

This fee depends on the category the item belongs to and the destination of the order. It is only charged for items in the following category: Books, Music, Video and DVD items.**

UK Standard Delivery

UK Express Delivery

Europe

US (including US procterorates)

Rest of World

Books

£0.43

£1.32

£0.47

£0.94

£0.50

Music£0.24£1.32£0.14£0.18£0.33

Video (VHS)

£1.15

£1.32

£1.14

£0.17

£0.44

DVD

£0.14

£1.32

£0.27

£0.58

£0.78

** Effective August 1st, 2017, the per item fixed fee (from now on called Closing Fee and previously referred to as Variable Closing Fee) will be £0.50 for all Media products (books, music, video, DVD, video games and software), and the referral fee will be calculated on the total sales price (the total amount paid by the Customer including the item price and any shipping or gift wrap charges).

Seller Scenarios

You sell a book on Amazon.co.uk for £10.00 to a customer in the UK with £2.80 delivery charges.You are a VAT registered seller or you are acting as a business.).

Credit on item sale

Item Sale Price

£10.00

Domestic Shipping Credit

£2.80

Total Credit on Sale

£12.80

Amazon Fees

Referral Fee

-£1.50

Per-item Fee

 -

Variable Closing Fee

-£0.43

Total Amazon Fees

-£1.93

Total Credited to your account (excl. Tax)

£10.87

You sell a camera on Amazon.co.uk for £100 to a customer in France with £5.96 delivery charges. You are a VAT registered seller or you are acting as a business.

Credit on item sale

Item Sale Price

£100.00

Domestic Shipping Credit

£5.96

Total Credit on Sale

£105.96

Amazon Fees

Referral Fee

-£7.42

Per-item Fee

-

Variable Closing Fee

-

Total Amazon fees

-£7.42

Total Credited to your account (excl. Tax)

£98.54